Praktyka Lekarska Adam Klewicki

Protezoplastyka stawu biodrowego

Zabieg wymiany stawu biodrowego jest jednym z podstawowych zabiegów ortopedycznych. Znaczenie w powodzeniu leczenia mają : przygotowanie pacjenta, planowanie, dobór protezy, wybór sposobu mocowania jej w kości.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, co wyklucza odczuwanie bólu i inne niedogodności. Podczas zabiegu protezoplastyki stawu biodrowego głowa kości udowej jest wymieniona na sztuczną głowę wykonaną z metalu lub ceramiki osadzonej na trzpieniu zamocowanym w kości udowej. Panewka stawu biodrowego jest wymieniona na sztuczną panewkę zamocowaną w miednicy. Elementy te są dopasowane do siebie i umożliwiają niebolesne poruszanie i przenoszenie ciężaru podczas chodzenia. W trakcie zabiegu należy zachować zasady techniki operacyjnej i dbałość o orientację osadzenia elementów protezy. Dobór protezy uzależniony jest od ośrodka i preferencji chirurga. Natomiast sposób w jaki jest mocowana proteza w kości jest uzależniony od wieku pacjenta i właściwości jego kości. U młodszych pacjentów protezy mocowana jest bezcementowe na wcisk po odpowiednim przygotowaniu miejsca w elementach kostnych. Natomiast w podeszłym często proteza mocowana jest z użyciem cementu kostnego, gdyż miękka kość, często osteoporoza wymagają uzupełnienia materiałem wiążącym.

Po zabiegu rozpoczyna się wczesna rehabilitacja pacjenta co przyśpiesza powrót do samodzielności i zapobiega komplikacjom zakrzepowym. Konieczne jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Pacjenci przez jakiś poruszają się przy pomocy kul.

« powrót