Praktyka Lekarska Adam Klewicki

Ortopedia

Ortopedia jest rozległą dziedziną leczenia schorzeń narządu ruchu. W jej zakres wchodzi między innymi leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, która jest chorobą cywilizacyjną. Na przestrzeni lat rozwinięto metody i techniki operacyjne, z których część stanowi główne narzędzie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej. Są to : artroskopia stawów i protezoplastyka stawów.

Artroskopia stawów

Jedna z metod  leczenia operacyjnego zmian zwyrodnieniowych stawów. Jest to techniką operacyjną o niewielkiej inwazyjnością, polegająca na wykonywaniu czynności chirurgicznej w wykorzystaniem kamery wprowadzanej do stawu. To pozwala na wgląd do chorego stawu i zlokalizowanie uszkodzenia oraz odpowiednie zaopatrzenie zniszczonej struktury. W ten sposób nie ma konieczności wykonywania dużych dostępów operacyjnych, niewielkie rany goja się szybko co pozwala na równie szybki powrót do sprawności i wczesną rehabilitacją po zabiegu.

Osteotomia okołostawowa stawu kolanowego

Protezoplastyka stawów

Protezoplastyka stawów jest sprawdzoną metodą leczenia zmian zwyrodnieniowych. Zabieg polega na zastąpieniu uszkodzonych przez chorobę zwyrodnieniową elementów stawowych poprzez wszczepienie protezy stawowej. Podczas zabiegu osadzono zostaje w tkance kostnej. Proteza wykonana jest ze stopów metali szlachetnych, wytrzymałych elementów wykonanych z polietylenu lub ceramiki . Zadaniem protezy jest odzyskanie ruchomości stawu i możliwość przenoszenia ciężaru bez bólu.