Praktyka Lekarska Adam Klewicki

Protezoplastyka stawu kolanowego

Zabieg jest proponowany pacjentom , których dotychczas zastosowane metody leczenia choroby zwyrodnieniowej nie przyniosły spodziewanej poprawy. Decyzja o zabiegu jest uzależniona od nasilenia objawów, wieku chorego, zmian w badaniach obrazowych (RTG) oraz chorób współistniejących. Odpowiednie przygotowanie pacjenta ma zmniejszyć ryzyko związane z zabiegiem.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, co wyklucza odczuwanie bólu i inne niedogodności. Wymiana stawu kolanowego polega na usunięciu uszkodzonych powierzchni stawowych i zastąpieniu ich elementami sztucznym. Zabieg musi być wykonany według ścisłych zasad z nienaganną techniką operacyjną. Części protezy są dopasowane do siebie i umożliwiają niebolesne poruszanie i przenoszenie ciężaru podczas chodzenia. Elementy protezy mocowane są z użyciem cementu kostnego. Struktury takie jak torebka stawowa, główne więzadła, ścięgna pozostają na swoim miejscu.

Po zabiegu rozpoczyna się wczesna rehabilitacja pacjenta co przyśpiesza powrót do samodzielności i zapobiega komplikacjom zakrzepowym. Konieczne jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Pacjenci przez jakiś poruszają się przy pomocy kul.

« powrót